Vyberte stránku

Tak jako každé dva roky, je tu ta doba, kdy i váš miláček na čtyřech kolech musí jet na povinnou prohlídku. STK je zkrátka nutnost. Bez ní nemůžete jezdit po silnicích. Jde totiž nejen o vaši bezpečnost, ale i o bezpečnost druhých. Dříve se jí nikdo nebál. Prohlídkou neprošlo snad jen auto od Flinstounů. Kdejaký vrak a ojetý vůz nadále křižovat cestou necestou. Dnes jsou kontroly mnohem přísnější. Z ulic se tak konečně vytrácí někdy doslova prehistorická auta.

Kontroly mají i technici

Myslete na to, že i samotná stanice a technici jsou kontrolováni a přísně pokutování a trestáni. Nedovolí si tedy přejít velké závady a i s těmi malými záleží, na koho a kde zrovna narazíte.

Aby TSK proběhla v pořádku, je dobré se na ni předem připravit. Jak?

5 věcí, které je nutné zkontrolovat

  1. Zkrášlování vzhledu, doplňky – V první řadě poodejděte od svého vozidla a podívejte se na něj. Jak vypadá? Jako z výroby nebo jste na něm provedli jisté změny? Přidaný spoiler, jiný nárazník, silnější výfuk. Tuning milují mladí i staří. Problémem je to, že ne všechny prvky jsou povolené. Pokud nejde o homologované tedy schválené doplňky, věřte, že jen tak snadno neprojdete.
  2. Správné pneu – Kontroloři se zaměřují nejen na vzhled auta, ale také na pneumatiky. Kontrolují jejich velikost, skutečnou velikost s tou, co je napsaná v technickém průkazu. Dále si zjistěte, kolik vzorku vám ještě zbývá. Někdy je dostačující, jindy je potřeba již pneu vyměnit. Nízký vzorek ovlivňuje jízdu vozidla. Proto je tak důležité průběžně kola kontrolovat.
  3. Nekompletní vůz – Někteří majitelé aut, milují své plechové mazlíčky natolik, že se jim snaží pomoct, jak to jen jde. Sem tam něco odšroubují, oddemontují. Jsou přesvědčeni, že ty díly vozu chybět nebudou a bez nich vypadá lépe. Pokud patříte k těmto řidičům, zde jedna rada pro vás. Pořiďte velkou krabici a do ní vše dejte. Před STK namontujte a poté zase můžete sejmout. Když něco chybí, vůz je nekompletní a problém je hned na světě.
  4. Poškozené části – Znáte rok výroby svého vozu? Už se na něm podepsal zub času? Dříve koroze nevadila, Dnes chtějí technici jen „pěkná auta“. Nabourali vás a zatím nebyl čas dát to do původního stavu? No, nyní je ten správný čas. To samé platí o prasklé krytce na světle, utrženém bočním zrcátku či prasklině na skle od poletujících kamínků. I když nejde o poškození vaší vinou, vy musíte vynaložit úsilí a finance, abyste dali vše do pořádku. I tady totiž hrozí riziko, že byste kontrolou nemuseli projít.
  5. Špatný stav – Zlobí vás spojky, brzdy se nechovají, jak mají? Teče vám olej a došla voda? Vše je nutné doplnit, pročistit a dát do stavu, který není nebezpečný pro jízdu. Jinak dojde k zápisu a důkladné fotodokumentaci a STK navštívíte ještě jednou.

Dbejte na první dojem

V poslední řadě jeďte na technickou kontrolu s doplněnou lékárničkou podle nejnovějšího předpisu, s celkovou povinnou výbavou a čistým autem. Uklizené a umyté auto nebudí tolik pozornosti, jako zabahněné a zaneřáděné vozidlo.