Vyberte stránku

Všechno má svůj čas. Jeden produkt vydrží desítky let, jiný třeba jen dva roky a je na odpis. Nejinak je tomu v případě aut. Vozidla jsou denně vystaveny velké námaze. Motor šlape na plné otáčky, palivo se střídá podle ceny a navíc na vůz působí vnější vlivy.

Už jste jistě také viděli postarší model s trochou odlupujícího se laku. Tu a tam je nějaká prasklina a sem tam se objeví cesta rzi. Přece jen, auto je převážně z kovu a ten nemá doživotní záruku. Vůz pomalu chátrá, odchází a tak nějak spěje ke svému konci, tak jako tomu bývá u lidí.

Když nastane ten okamžik a vy musíte automobil navždy opustit, je vhodné to udělat tak, jak se má.

Doby, kdy se starý vrak postavil někam u příkopu na poli nebo se nechal jen tak ležet vzadu za stodolou, jsou pryč.

Zákon ukládá, že je nutné vozidlo řádně odhlásit z registru vozidel a zajistit jeho sešrotování ve vrakovišti.

Zákon

Nařízení o ekologické likvidaci vozidel vychází z požadavků Evropského parlamentu a Rady. Její znění bylo přijato do zákona o odpadech. Od začátku roku 2015 ukládá zákon místům k tomu určených, recyklaci na 95% původní hmotnosti.

Jak na to

Pokud chcete odhlásit vozidlo z registru, potřebujete k tomu:

  • Velký technický průkaz
  • Malý technický průkaz
  • Registrační značku vozidla
  • Papír o likvidaci

Papír o likvidaci vám vystaví dané vrakoviště, na které jste se dostavili. Auto na něj dostanete dvěma způsoby:

  1. Osobně – Na vlastní pěst pozvete kamarády a auto odtáhnete na laně, či korbě nákladního vozidla, otlačíte apod. Prostě se nadřete jak kůň a úplně zbytečně.
  2. Odborně – Povoláte odborníky s vybavením a příslušnou technikou a necháte si vůz odtáhnout na místo určení. Bez námahy.

Vše si můžete zajistit u non-stop odtahové služby. Stačí zatelefonovat a domluvit si termín. Většinou jsou řidiči velmi rychlí a přijedou, co nejdříve jim to situace dovolí.