Vyberte stránku

Příchod hezčího počasí na začátku jara, láká více lidí na projížďku. Na silnicích se začínají vyrojovat motorky v hojnějších počtech. Majitelé se svými poklady rádi chlubí a dávají je na odiv. I proto často dochází k jejich krádeži. V České republice se jedná o osm ukradených motorek týdně. Řidiče často podceňují jejich zabezpečení. Nejhůře je na tom Praha. Tam se skutečně odcizí největší počet vozidel.

Mnoho z nich jednostopé vozidlo ponechají volně stát na silnici. Jiní sice je uzamykají v garáži, ale i to nemusí být dostatečné.

Motorky jsou rok od roku dražší a lákavější

Každoroční počet řešených zločinů týkající se krádeže se nemění. Za to částka škody ano. Motorky jsou dražší, často nějak upravené. Roční součet škod tak dosahuje přes 20 milionu korun. Každoročně se tak zvyšuje o 5 milionu korun. Pro jednotlivce to znamená částka v průměru 54 000 Kč.

Každý řidič si většinou sebou již dnes vozí odolné řetězy a kotoučové zámky. Co je tedy největší chybou? Vozidla pro převoz motorek a garáže. Na ty se zapomíná. A zloději se naučili této chyby využít.

Pokud chcete svůj majetek uchránit, je nutné investovat do skutečně kvalitního odolného zámku. Řetězový zámek by měl odolat všem pokusům o násilné sundání. Měl by odolat přeřezání, přestřihnutí a jiným nástrojům. Také by jej nemělo poškodit denní používání. Motorky nejezdí jen po cestách. Ale projíždějí kalužemi, prachem a jezdí za každého počasí. Povětrnostní vlivy rozhodně nesmí narušit funkci zámku. Ten se dá doplnit i alarmem. Upevňuje se na přední kolo. A při nesprávném zacházení se spustí na celé kolo. Zvoní hlasitostí 110 dB, to jistě vyplaší a odežene každého zloděje. Každý správný motorkář má na hlavě helmu. A ta se po chvíli pronese. Nemusí si ji všude nosit sebou. Satčí ji ke stroji připevnit lankovým zámkem s kódem. Určit správnou kombinaci  anebo přeřezat lanko chce více čas. A ten lupič nemá. Takže další obrana.

Dejte pozor na odstavení motorky v garáži a vozíku

Co se týká uložení motorky v garáži, nestačí ji tam pouze postavit. Je nutné ji napevno upevnit. Majitelé vozidlo často jen uzemknou řetězem. Jenže takovou motorku lze odtlačit a odvézt. Pokud ji připevníte do systému xBox, který se dá navrtat do podlahy, zdi či stropu, budete mít větší jistotu zabezpečení. Tyto xBoxy lze použít i na jiné sezónní věci. Kola, lyže, sekačky a jiná zahradní a sportovní výbava. Je to sice investice, ale uvidíte, že se vám vrátí.

Dbejte na bezpečnost majetku i při jeho převážení. Pokud jedete na sraz motorek, na dovolenou apod. převáží se motorka ve vozíku. A zloději ví, že ty lze snadno otevřít. Takové akce a místa si přímo vytipují a pak konají. Přitom jde udělat jednoduchá věc. Stačí přidat přídavný zámek a problém bude vyřešen.