Vyberte stránku

Nová technologie, nové myšlenky, nová doba. Tak by se dal popsat směr, kterým se začala odebírat výroba vozů Volvo. Volvo se jednoduše rozhodlo skoncovat s vysokou nehodovostí a úmrtností na silnici. Spousta odtahových služeb má zkušenost, že za nehodou často stojí řidič pod vlivem omamných látek, alkoholu, anebo jiných drog. Ty ovlivňují jeho bdělost a soustředěnost a katastrofa je na cestě.

Společnost Volvo přišla rozhodně s inovujícím nápadem. O bezpečnost pasažérů ve voze se stará již dlouho. Dala by se označit za jistého průkopníka. Díky ní, jsou dnes ve vozech tříbodové pásy běžným standardem. Ty byly do aut zavedeny před více než šedesáti lety. A nyní je na čase přivést na trh něco neotřelého.

Auto s rozumem

Severští designéři a strojaři se zaměřili na předcházení smrtícím zraněním. Nechtějí řidiče a další lidi přítomné ve vozidle ochránit jen při nehodě. Chtějí nehodám zabránit. Počet výjezdů odtahových služeb by tak byl ponížen a jejich zaměstnanci by se mohli soustředit na jiné záležitosti. Vymysleli technologii, která detekuje neschopnost řidiče naplno ovládat kontrolu nad automobilem. Často jsou nevinně již zmíněné omamné látky anebo příliš rychlá jízda. Pro některé uživatele velmi kontroverzní téma, pro jiné vítaná opatření.

Jak toho dosáhnout? Za prvé se automobilka rozhodla ponížit rychlost svých budoucích vozů na 180 km v hodině. Na našich cestách to bude pořád zcela dostačující. Dále pak instaluje kamerový a intervenční systém, přebírající vedení nad řízením do každého jednotlivého vozu.

Sledování řidiče, monitorování stylu řízení a reakce na okolní vzruchy pomůže systému vyhodnotit, zda je řidič způsobilý k řízení. Při negativním výsledku zahájí kroky, k vypořádání s danou situací. Kontrolovat se bude styl řízení – reakční čas, klikatý styl jízdy, trhavé pohyby, nebezpečné přiblížení ke kraji vozovky apod., dále bdělost (spadlá víčka) a různé další odchylky od běžného používání vozu. Pokud monitorovací systém vyhodnotí, že je někdo v ohrožení, bude moci vůz zpomalit, upozornit asistenční službu či dokonce odstavit vozidlo a zaparkovat jej na příslušném místě.

Novinky pro rok 2020 a 2021

Vůz tak v podstatě dostane svobodnou vůli v tom ohledu, aby plně převzal kontrolu a zajistil bezpečnost osob uvnitř automobilu. Všechny tyto novinky společnost Volvo zakomponuje do svých aut po roce 2020. Mnozí se však ptají: „Mají na něco takového automobilky nárok?“

A poslední novinkou, chystanou na rok 2021, je tzv. Care Key. Možnost omezit rychlost před tím, než někomu jinému svěříte klíče od auta.