Vyberte stránku

Každý kdo je vlastníkem auta, chce, aby jeho provoz stál co nejméně. Nejde tady jen o platbu pojistky a pravidelného tankování benzínu, ale i o jeho údržbu a pravidelný servis. Nikdo nechce přijít k autu a zjistit, že s ním neodjede. A hlavně v době kdy se spěchá na důležitou schůzku nebo potřebujete odvézt děti do kroužků.

Řekněme to na rovinu. Většina z nás je majitelem ojetého auta. Ty jsou samozřejmě na poruchy náchylnější než auta nová, čerstvá, právě odvezená z montážní linky. Proto si právě u nich popíšeme nejčastější poruchy, se kterými se potýkají.

  • Převodovka
  • Elektroinstalace
  • Spojka
  • Baterie
  • Brzdný systém

 

Nezbedná převodovka

Součást auta, která by měla při správném zacházení vydržet statisíce kilometrů. A zde bývá kámen úrazu. Řidiči neberou ohledy a stupně tam řadí hlava nehlava. Tato porucha se týká všech aut, bez rozdílu zda jde o automat nebo manuál. Pokud je převodovka opotřebovaná jako signál lze brát vůle, které pocítíte při přidávání a ubírání plynu.

Elektroinstalace

Čím dražší auto, tím více je protkáno nejrůznější elektronikou. To také znamená, že je někdy velmi obtížné najít, v čem spočívá problém. Audio, GPS navigace, topení, startér, čidla nebo i ovládání oken. To vše je čas od času třeba vyměnit.

Spojka

Jak mačkáte spojku? Rychle a rázně nebo s citem a pomalu? Víte, že to vše má vliv na její životnost? Ve většině aut jde o spotřební zboží. Jak je na tom vaše auto? Už jste měnili nebo stále jedete na starou?

Baterie

Nechali jste zapnutá světla celou noc? Tak to se těšte na ráno. Až totiž otočíte klíčem v zapalování, s největší pravděpodobností se nic nestane. Možná to zaškytá a pokusí se zažehnout motor. Ale bez šťávy to nepůjde. Vybitá baterie patří mezi top nejčastějších závad.

Brzdný systém

Je nesmírně důležitý vzhledem k bezpečnosti všech pasažérů ve vozidle, ale také pro ostatní lidi okolo. Bez brzd se jezdit nedá. I proto je tento prvek testován na pravidelných prohlídkách STK.

Kdy se projevuje nejvíce poruch a závad? Kdy je mají asistenční a odtahové služby nejvíce práce? V zimním období. Mráz a nízké teploty odhalí skryté vady na kráse vašeho vozu. Je tedy dobré vozidlo kontrolovat nejen na jaře, při výměně kol, ale i před zimními měsíci.