Vyberte stránku

Zkušeným řidičem se člověk stane, až nasbírá řadu zkušeností. Jde o to řídit co nejčastěji a měnit cíle cesty. Avšak ani tzv. „vyježděnost“ vám nezaručí, že se nikdy nestanete účastníkem nehody.
Tu můžete způsobit buď vy sami anebo někdo nabourá vás. A stačí opravdu chvilka nepozornosti. Zazvoní vám telefon, všimnete si hezké slečny na protější straně, zaujme vás velký billboard nebo se obrátíte s pozorností na své ječící dítě. A nehoda je na světě.

V takové situaci, když už se to nedá vrátit zpět, je důležité, zachovat chladnou hlavu. Nejednat v rozrušení, ale pořádně vše promyslet a konat vše systematicky. Je nutné to provést správně.
Co je nejdůležitější, tak prvně se musíte vy i ostatní účastníci dostat do bezpečí. Nestůjte uprostřed rušné silnice, ale stoupněte si ke kraji. Pokud je někdo zraněný a lze s ním pohybovat, odveďte jej stranou a ošetřete. Pokud je to vážnějšího ražení, zavolejte rychlou záchranou službu. Zdraví a životy jsou vždy na prvním místě. Vše ostatní proveďte hned záhy. Zalovte v povinné výbavě a oblečte si reflexní vestu. Za nabouraný automobil postavte výstražný trojúhelník.

Kdy je nutná účast policie

Pokud si nejste jisti, zda je nutné volat policisty, jestli máte z cesty odklidit střepy a rozsypané zboží nebo si jednoduše nevíte s něčím rady, obraťte se na asistenční službu své pojišťovny. Číslo na ně získáte ve smlouvě o povinném ručení anebo na lince pomoci řidičům 1224.

Kdy je potřeba volat policii:

  • někdo z účastníku je pod vlivem drogy či alkoholu
  • došlo k úmrtí osoby
  • došlo ke škodě na majetku třetí osoby
  • škoda na na vozidle a věcí v něm přesáhla 100 000 Kč
  • neschopnost dohodnout se na vině a jejích okolnostech

Ve chvíli kdy se stane nehoda, první papír po kterém sáhnete,je evropský záznam o nehodě. Je k dostání v online podobě k vytištění anebo na pobočkách vaší pojišťovny. Rozhodně byste sebou měli minimálně jeden vozit.

Evropský záznam

Vyplňují jej obě strany, poškozený a viník. Každý sám za sebe. Nikdy však nepodepisujte nic, s čím nesouhlasíte. V záznamu se uvádějí osobní informace (jméno, příjmení, adresa, ŘP, kontakt), údaje o vozidle (SPZ, typ, barva, VIN), pojistka auta (číslo zelené karty, smlouvy, název pojistitele a platnost zelené karty). Jedno vyhotovení si pak každý z vás sebou odnese.
Pokud jsou k dispozici svědci, snažte se na ně získat kontakt (jméno, telefon). Lze záznam doplnit o fotografie a další dokumentaci.

Je tedy dobré všechna auta a případně poškozený majetek, vyfotit ze všech stran a úhlů. Detail a jako celek. Tyto důkazy se mohou později hodit, při vyšetřování a objasňování nehody.
Dokumenty o nehodě jste povinni donést na svou pojišťovnu a vše oznámit. Pojišťovna už vše vyřídí za vás. Jestliže jste obětí, platí to samé pro druhého řidiče, viníka. Vyplacení škody provádí vždy strana viníka poškozenému. U některých pojišťoven lze již tyto události hlásit přes online formulář, telefonicky anebo mobilní aplikaci. Moderní doba jde vidět i v této oblasti.

Dobrá je vždy prevence. Nepijte za volantem, věnujte se pouze řízení a nepodceňujte maličkosti. I sebelepší řidič může udělat chybu.