Vyberte stránku

Usednout za volant není žádná legrace. Jde o velmi náročnou a hodnotnou činnost. Přebíráte zodpovědnost nejen za sebe, ale i za pasažéry jedoucí s vámi. Navíc dobrovolně ohrožujete lidi kolem vás. Není tedy až tak moc neobvyklé, že se i přes veškerou snahu, stanete účastníkem nehody. Ať už bude nebo nebude zaviněna vaší vinou, nyní nechme stranou. Co však dělat v takové situaci?

Buďte rychlí

Když už nehoda vznikne, nezabývejte se minulostí. Co se stalo, stalo se. To nezměníte. Neplýtvejte tedy energii na obviňování se a litování svého osudu, ale začněte jednat. Zrovna u nehody se hraje o čas.

V prvé řadě musíte zachovat klidnou hlavu a zhodnotit situaci. Zkontrolujte zdravotní stav všech osob v autě vč. toho svého. Ujistěte se, že nikdo není vážně zraněn. Pokud tomu tak je neprodleně zavolejte záchrannou službu 155 nebo vytočte číslo všech složek 112.

Označte místo nehody

Dále zajistěte bezpečné okolí kolem vozu, tzn., že musíte vytáhnout trojúhelník z povinné výbavy a umístit jej 50 m za auto. Pokud jste na dálnici pak 100 m. Tím informujete ostatní vozidla na nehodu. Vy si oblečte reflexní vestu, aby vás bylo dobře vidět a všechny spolucestující odveďte do bezpečné zóny (pokud stav zdravotní stav dovolí). Nechcete, aby se procházeli kolem porouchaného auta a třeba tím způsobili další škody.

Spoustu lidí napadne otázka, zda je nutné zavolat policii. Aspoň dříve se to tak dělalo. Dnes jsou podmínky jiné. Policie se volá v případech, kdy si s dalšími účastníky nehody nedokážete dohodnout, jak vše vyřešit, jestliže škoda přesahuje 100 tisíc Kč, jestliže jste poškodila majetek třetí strany, dále v poškození pozemní komunikace nebo její součásti a také pokud ke zranění osob či k jejich usmrcení. V těchto situacích vytočte 158 anebo 112.

Evidence a důkazy

Pokud je situace opačná, můžete vše vyřešit sami. V prvé řadě je nutné vyplnit záznam pro pojišťovny, tzv. Evropský záznam o dopravní nehodě. Ten si můžete kdykoliv obstarat na pobočce své pojišťovny a mít jej tak stále připraven anebo se ho snažte najít u zelené karty. Občas se stane, že nikdo daný formulář nevlastní. Pak stačí, když vše sepíšete na kus papíru. Zapište kontaktní údaje všech zúčastněných, číslo občanského průkazu řidiče, poznávací značky a typy vozů a nakreslete, jak ke všemu došlo. Dobré je, si i udělat pár fotografií, jako důkaz pro pojišťovnu.

Po všech těchto úkonech je nutné uklidit. Tedy odjet s vozem. Jestliže to jeho technický a váš zdravotní stav dovolí, můžete usednout za volant a pokračovat v jízdě. Pokud je však auto nepojízdné anebo vy jste trochu v šoku, z toho co se stalo, využijte odtah vozu. Ten vám zajistí asistenční služba. Pokuste se na ně počkat. Někdy se stane, že se na místě nehody najednou objeví odtah, který jste si nezavolali. Mezi pověřenými se jim říká lovci nehod. Na oko podají pomocnou ruku, ale ve výsledku vás to bude stát draho. Raději počkejte na profesionály.

A na závěr zlaté pravidlo – nehodu na pojišťovnu hlásí ten, jenž je viníkem. Jeho pojišťovna se pak o vše postará. Kontaktuje další osoby z nehody a vyřeší s nimi odškodné. Oznámení se podává online, telefonicky či osobně na přepážce.